APEL do hodowców trzody chlewnej Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii

Szanowni Państwo!
ASF, czyli afrykański pomór świń - nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw.
Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa są zarażone dziki. Niestety przyczyną bywa też człowiek i dlatego przypominamy o podstawowych zasadach postępowania.
Prosimy o bezwzględne przestrzeganie zasad bioasekuracji:
- nie kupujcie świń z niewiadomego źródła pochodzenia,
- utrzymujcie świnie w sposób wykluczający kontakt z dzikami,
- stosujcie tylko pasze zabezpieczone przed dostępem zwierząt wolno żyjących,
- wyłóżcie maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw oraz przed wejściami do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie.
Przypominamy też, że za brak stosowania zasad bioasekuracji będą nakładane kary administracyjne.

asf chlew

INFORMACJA dotycząca obowiązku rejestracji zwierząt w ARMiR

INFORMACJA

dotycząca obowiązku rejestracji zwierząt w ARMiR.

W związku z wystąpieniem wśród trzody chlewnej ognisk wywołanych wirusem afrykańskiego pomoru świń (ASF) i wprowadzeniem programu bioasekuracji, przypomina się, że każdy rolnik utrzymujący świnie (nawet jedną sztukę na własne potrzeby), ma obowiązek zarejestrować siedzibę stada w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz prowadzić księgę rejestracji świń.

        Rolnicy posiadający jeszcze niezarejestrowane zwierzęta powinni w okresie do 15 września 2016 r. dokonać rejestracji. Po tym terminie brak rejestracji będzie traktowany jako poważne przewinienie i będzie podlegać ustawowym sankcjom.

Wójt Gminy Hajnówka